W związku ze zbliżającym się okresem grzewczym i widmem siwego powietrza w naszych miejscach zamieszkania zachęcamy do podpisania petycji do sejmików wojewódzkich:
„NIE dla SMOGU – TAK dla WĘGLA”
Obalmy mit tworzony wokół węgla, jako nieekologicznego i nieekonomicznego paliwa ciepłowniczego!
Postulaty wnioskodawców:
1. SKUTECZNE EGZEKWOWANIE ZAKAZU SPALANIA ŚMIECI
Szacuje się, że w kotłach przydomowych spala się rocznie około 1 mln ton śmieci, co skutkuje emisją niebezpiecznych, często rakotwórczych substancji do atmosfery.
2. ZAKAZ SPALANIA MUŁU, FLOTU I WĘGLA BRUNATNEGO W KOTŁACH DOMOWYCH
najbardziej emisyjnych paliw węglowych – w kotłach małej mocy. Paliwa te powinny być spalane wyłącznie w specjalnie do tego celu przystosowanych instalacjach przemysłowych.
3. UWZGLĘDNIENIE ELEKTROFILTRÓW W UCHWAŁACH ANTYSMOGOWYCH
Istniejące i projektowane Uchwały Antysmogowe wykluczają możliwość stosowania elektrofiltrów montowanych na kominie. Jest to najnowocześniejsze oraz najprostsze i najtańsze rozwiązanie techniczne, w zakresie poprawy jakości powietrza eliminujące do 95% pyłów.
4. DOBRY MIAŁ NIE JEST ZŁY
Z niepopartych żadnymi badaniami powodów Sejmiki, nie rozumiejąc specyfiki sortymentowej wrzucają miały węglowe i muły do jednego worka. A przecież miał to tylko drobniejsza frakcja węgla.
5. KOTŁY 3 KLASY – SĄ OK
Nieuzasadniony jest widoczny w Uchwałach, zachwyt kotłami klasy 5. Oznacza to 5-8 krotny wzrost kosztu zakupu kotła. Zupełnie wystarczający byłby standard na poziomie 3 klasy.
6. KOTŁY ZASYPOWE – SĄ OK
Nawet restrykcyjna Dyrektywa Unijna Ekoprojekt, dopuszcza kotły z ręcznym podawaniem paliwa (znacznie tańsze w zakupie oraz zasilane powszechnie dostępnymi na rynku paliwami węglowymi).
7. WSPARCIE FINANSOWE – JEST NIEZBĘDNE
W latach 2005–2010 średnio około 22% ludności Polski, czyli około 8,6 mln osób, nie było w stanie podołać kosztom ogrzewania mieszkań zimą w stopniu, który zapewniałby komfort cieplny.
PETYCJĘ MOŻNA PODPISAĆ W LINKU PONIŻEJ: